Kigurumi (着 ぐるみ?) A japán neve „jelmezes előadók”, akik rajzfilmfigurákat, gyakran állatokat képviselnek. A név 1 japán igéből: kiru (着る viselni?) És egy főnévből áll: nuigurumi (ぬいぐるみ töltött játék?). Ezek az előadók bevásárló központokban, vidámparkokban és animés rendezvényeken jelennek meg. A beöltözött karakterek megtalálhatóak Disneyland-ben, a gyereksorozatokban, mint Barney a dinoszaurusz és sporteseményeken is szerepel kabala állatként a kigurumi. Gyakori megjelenésük szolgál egy ünnepi promóciós célra, és gyakran alkalmazzák, hogy szórakoztassák a közönséget/ gyerekeket. Népszerű ruhák Pikachu, Micimackó, Hello Kitty, elefántok, dinoszauruszok, kutyák, tehenek, disznók, és pandák.
Anime kigurumi
Ebben a stílusban az anime/mangakarakterek arcának megjelenítése a lényeg. Gyakran használnak maszkokat és bodysuits (a Body ismert Japánban, mint a Zentai), amely teljesen lefedi a cosplayer arcár. Az ismert előadóművészt, animegao vagy "doller" néven emlegetik. A doller felszerelés egy teljes bodysuit, általában egy színes fleshtone, ruhák és kiegészítők, a karakternek megfelelően természetesen. A maszk fedi el a fejet, és általában kap egy parókát, és egy kalapot, hogy teljessé tegye. A karakter a szemekbe vágott lyukakon át lát ki.
Dollers Japánban gyakran a színpadon a promóciós rendezvények, és egyéb anime film-és televízió-műsorokon használják (például a Tokyo Mew Mew, gyermek- program). Bár már szép számban elterjedt a cosplay világszerte, ez a megjelenés inkább Ázsiára jellemző. 1980 óta van sikere Ázsiában, és már Észak-Amerikában is érdeklődnek iránta. Két másik jól ismert Doller jelmez kellékeket szállító cég a Dolphin Factory és a Build Up Studio SIGMA Japánban. Mivel a legtöbb dollers férfi, női karakterek ábrázolása miatt sokszor crossplayer-nek is nevezik. Részben talán a hagyomány miatt van, hiszen régen a színpadon a nőket is férfiak játszották.
Fursuit
Az angolszász országokban a kigurumi-t kosztümös karakter, állat jelmezek, kabala kosztümök, vagy fursuits-nak nevezik a kontextustól függően. Ezek a ruhák teljesen elfedik a viselő testét, és gyakran ki kell párnázni, hogy megfelelően álljanak.
Variációk a fursuitsra: létezik úgynevezett "partials", amelyben csak egy jelmez fej- és kar van. A lábbeli gyakran az adott állat mancsát igyekszik megvalósítani.
Pizsama-álca
Egy másik részhalmaza a kiguruminak: teljes test állati pizsamában van, csuklyával vagy kalappal, így személyesítik meg az állatokat/ rajzfilmfigurákat. Úgynevezett "álruhás pizsama", a ruházat viselése általában nem utcai divat japánban. A viselőket japánban kigurumin-nak nevezzük. A ruhát nem szokták előadó jelmezként viselni. A pizsama gyakran vékony anyagból készül, és megfelel egy átlagos ruhának. A sapka vagy csukja nem takarja az arcot.
Számos kiskereskedésben meg lehet vásárolni. A lehető leg aranyosabb lények sokak szerint: macskák, medvék, kutyák, nyulak és hasonlók, és a TV-műsorokban, animékben, és filmekben található karakterek. A népszerű lények közé tartozik: Pokémon Pikachu, InuYasha állatok, mint Kirara, Disney alkotások, és a többi jól ismert karakter, mint Jack Skellington (Tim Burton Nightmare Before Christmas) és Stitch (Lilo és Stitch).
Saját fordítás by.: Husi |